Головна » 2012 » Січень » 1 » Кому потрібне СУМ’яття на виборах?
10:01
Кому потрібне СУМ’яття на виборах?

Певно, за весь виборчий період на Сумщині так багато не говорили про кандидата Анатолія Гриценка, як у переддень та день виборів. Саме його прізвище послужило гальмом до вчасного початку голосування на трьох виборчих дільницях — однієї в Сумах та двох у Путивльському районі. На них до восьмої години ранку не встигли завезти нові бюлетені замість зіпсованих. А на зіпсованих напроти прізвища пана Гриценка стояв штамп «Вибув».

Аж вісім дільниць успішно потрудилися, «штампуючи» кандидата. Першою стала ДВК у Буринському районі. «Причому голова цієї комісії вже кілька разів працював на виборах, — розповів заступник голови облдержадміністрації Олег Медуниця. — Але в нього не закралося жодних сумнівів, що втручатися у бюлетені можна лише з дозволу вищої комісії».

Прокуратура області порушила кримінальну справу за фактом псування 8404 виборчих бланків. А експерти та спостерігачі мали привід поміркувати, що ж за технологія та ким була застосована таким чином.

«Напередодні виборів Анатолій Гриценко звільнив обласний штаб і відкликав із ДВК своїх представників. Певно, це й стало сигналом, ніби він вибуває з перегонів. А над законністю дій люди, на жаль, не замислилися», — коментував у громадському прес–центрі керівник проекту «За чесні вибори» Олександр Такул.

Фаховість членів комісій стала однією з голов­них тем виборчого дня на Сумщині. І оцінювалась невисоко. Хай характеризували її, окрім псування бюлетенів, переважно дрібниці, але з них і складався процес, а відтак — настрій виборців. Адже в Сумах «по дрібному» людині не давали проголосувати за закордонним паспортом громадянина України. «Ми з головою комісії разом відкрили закон, знайшли пункт, за якими документами можна голосувати, і все ж вона дала дозвіл на голосування тільки після того, як я наполіг на дзвінку до окружної комісії», — розповідав спостерігач від «Опори» Олексій Захарченко. Він же помітив цікаву «дрібницю» і в селі Яструбиному Білопільського району. Там, як і в більшості сіл, дільниця містилася в дуже холодному приміщенні. Тож члени її заклеїли витяжні отвори газетами, не зваживши, що то — рекламні видання кандидата Литвина. Він і красувався на стіні під час виборів, мимоволі незаконно агітуючи за себе.

Але головною причиною сум’яття всього процесу було інше. «Втретє працюю на виборах, — поділився заступник голови окружної виборчої комісії №159 Іван Самсоненко, — але ніколи таких важких не було. Бо ті люди, які готували закон про вибори Президента, вочевидь дуже далекі від виборчого процесу». Недосконалості чи невідповідності у законі можна обговорювати довго. Якщо ж додати до них різночитання окремих положень ЦВК та політичними силами, зокрема, щодо внесень– невнесень до списків у день голосування та нюансів голосування вдома, то безлад був ще той. І тому північ Сумщини активно включала цього дня до списків бажаючих проголосувати, а південь так само активно відсилав невключених виборців до судів.

Здається, дрібниці. Але, як схилилися до кінця дня чимало співрозмовників, саме вони можуть послужити приводом для післявиборчих оскаржень та розбірок із боку різних політичних сил.

Окрема ж «подяка» Державному реєстру виборців. «Чому за основу взяли списки 2006 року? — не може зрозуміти Іван Самсоненко. — На виборах 2007–го скільки працювали над ними, довели практично до досконалості. Але їх поклали до архіву, а взяли списки, де купа помилок!..»

Дані голосування по області станом на 16.00 учорашнього дня: Тимошенко — 35,36%, Янукович – 20,28%, Тігіпко — 14,18%.

 

Алла Федорина, Україна молода

Категорія: Експертно-громадська діяльність | Переглядів: 194 | Додав: olexij | Теги: опора | Рейтинг: 0.0/0